Menneet näyttelyt

Menneet näyttelyt

2019

Eemu Myntti, 8.3.-28.4.2019

2018

Minä en ole minä – Tunnettuja ja unohdettuja muotokuvia, 16.2. – 27.5.2018

Hattu kallellaan, 8.6. – 23.9.2018

Veljekset von Wright, 6.10.2018-3.2.2019

2017

Ihmeiden maa – Ilon Wiklandin kuvitustaidetta 10.3.-21.5.2017

Paris 1894: Gauguinin ja Strindbergin piirin suomalaistaiteilijat 2.6.-1.10.2017

Matti Visanti – Kuvittaja ja arkkitehti 13.10.2017-4.2.2018

2016

Ennen sotaa: Havaintoja ajasta 22.1.-8.5.2016

Venäläiset mestarit – Aivazovskista Repiniin 20.5.-25.9.2016

Jugend 7.10.2016-26.2.2017

2015

Kahvia, kiitos! Teemanäyttely kahvikulttuurista 21.3.-10.5.2015

Miljoonatohtori: H.F. Antellin taidekokoelma 23.5.-30.8.2015

Kaikilla Aisteilla! Pienoisveistoksia ja muotokuvia Y.A. Jäntin kokoelmasta 12.9.2015-10.1.2016

KA-ZE Cata Ahlbäck & Kaarin Hellman Ateljé Tikanoja 26.8.-27.9.2015

2014

Järven lumo – Tuusulanjärven taiteilijayhteisö 8.3.-1.6.2014

Keräilijän sydän – Frithjof Tikanoja ja hänen kokoelmansa 14.6.-17.8.2014

Sjählö9 -ryhmän näyttely Heijastuksia toiseudesta 30.8.-23.11.2014

Surrealismia ja silmänlumetta 1900-luvun alun postikorteissa 13.12.2014-8.3.2015

2013

Vuoropuheluja 26.1.-12.5.2013

Tiina Lehtimäki: Timeline 5.5.-18.8.2013

Adolf Bock ja meritaide 9.6.-13.10.2013

Linnan aarteet – taidetta Presidentinlinnasta 2.11.2013-16.2.2014

2012

Hanneriina Moisseinen: Missä hän on? 5.5.-9.9.2012

Ilkka Lammi 5.5.-9.9.2012

Martta Wendelin 29.9.-6.1.2013

2011

Rakkaudesta taiteeseen – Frithjof Tikanojan taidekokoelma 15.2.-4.11.2011

Nándor Mikola 100-vuotisjuhlanäyttely 27.11.2011-15.4.2012

2010

Commedia dell’arte – Couture Edition 13.2.-11.4.2010

Hurmio 20.4.-30.5.2010

Paula Blåfieldin installaatio Kuoroteos – Ruohikkomäen sekakanikuoro 25.4.-30.5.2010

Floromania 12.6.-29.8.2010

Onerva – Kaupungin naiset 2.10.2010-6.1.2011

Alexander Reichstein: Joulun rekonstruktio 1.12.2010-30.1.2011

2009

Mika Waltari ja taiteilijaystävät 7.2.-29.3.2009

Pekka Halonen 5.4.-29.5.2009

Rokokoo 18.6.-6.9.2009

Altistu taiteelle! Hollantilaisia mestareita Hallwylin museosta 28.10.2009-10.1.2010

Helena Westermarck 1857-1938 12.12.2009-24.1.2010

2008

Vincent Lunardi ystävineen kolmannella kuumailmapallolennollaan ja muita teoksia Tellervo ja Matti Waskilammen kokoelmasta 26.1.-2.3.2008

Francisco Goya 19.3.-18.5.2008

Kengät 4.6.-28.9.2008

Korkeiden korkojen lumoa 4.10.-9.11.2008

Heijastuksia 16.11.2008-11.1.2009

2007

Tyko Sallinen – Krapulan maalarin riivaajia ja enkeleitä 22.4.-17.6.2007

Villa Vaubanin kokoelmat Luxemburgista vierailulla 27.6.-23.9.2007

Dorrit von Fieandt Elämän värit 10.10.-30.12.2007

2006

Mathilda & Alexandra & Fanny & Evelina 16.2.-30.4.2006

Barokkia, barokkia – 1600-luvun teemanäyttely 14.5.-3.9.2006

Puutarhataiteen mestari Tage Andersen & Tikanojan kokoelmat 13.9.-22.10.2006

Eemu & Eero & Einari 8.11.2006-25.2.2007

2005

Mia Damberg: Skymningsländer, Hämärän maat, Lands of Twilight 6.1.-30.1.2005

Anders Zorn 12.2.-5.5.2005

Meddelanden — Viestejä 5.5.-29.5.2005

Kukkia — Karin Oldfelt Hjertonsson 10.5.-29.5.2005

Orientalismi 8.6.-4.9.2005

Veli Ekroos — Vapaa taiteilija! 8.9.-2.10.2005

Helene Schjerfbeck 16.10.2005.-29.1.2006

2004

Lena Cronqvist 8.2.-21.3.2004

22 hetkeä Afrikan taivaan alla —Tero Laaksosen ja Akseli Gallen-Kallelan kuvia Afrikasta 31.3.-31.5.2004

Unten mailla 16.6.-5.9.2004

Kasvinkumppanit — Pioni, kärhö, metsätähti, maariankämmekkä ja särkynyt sydän 9.9.-3.10.2004

Ernest Meissonier — Miesten kesken 26.9.-28.11.2004

Linnea maalarin puutarhassa 6.10.-5.12.2004

Hanna Kantokorpi: Pyhimyslegendoja 12.12.2004.-2.1.2005

Madonna 12.12.2004.-30.1.2005

2003

Eemu Myntti, Aimo Kanerva, Carl Wargh — Akvarellitaiteen voimaa ja herkkyyttä 15.1.-9.3.2003

Preussinsininen Odysseia — Tapani Tammenpään grafiikkaa 15.1.-16.2.2003

Kuvia — P. Vetikon piirroksia ja Eetu Sillanpään valokuvia 25.2.-23.3.2003

Tuula Lehtinen — Sisustusnäyttely 19.3.-27.4.2003

Sirkka Könönen — Marenkityttö ja muita Könös-kakkuja 28.3.-27.4.2003

Tikanoja — taidekoti lapsille 4.5.-1.6.2003

Laps’ Suomen — Suomen taiteen lapsiaiheita 11.6.-7.9.2003

Armas Vainio (1923 — 2003) 17.9.-26.10.2003

Mika Putro — Thai – kuvamuistoja Thaimaasta 8.10.-26.10.2003

Carl Larsson (1853 — 1919) 8.11.2003-1.2.2004

Hannah Kaihovirta-Rosvik — Kolme lahjaa lapselle 3.12.2003-6.1.2004

2002

Uneni maisemat — Veikko Takalan takautuva näyttely 24.2.-7.4.2002

Aika — Paula Blåfieldin retrospektiivinen näyttely 14.4.-26.5.2002

Kesäyön unelmia — kurkistus keijukaisten ja maahisten maailmaan 6.6.-8.9.2002

Biedermeier -kauden taide 29.9.-8.12.2002

Hullut kahvikutsut — Catharina Kajanderin keramiikkainstallaatio 29.9.-10.11.2002

2001

Eemu Myntti & kansainvälinen modernismi 4.2.-13.5.2001

Kylpijät 24.5.-9.9.2001

Asko Salmi — Musta valo – maisemavalokuvia 1974 – 2000 22.9-21.10.2001

Edelfelt Pariisissa 28.9.-28.11.2001

Kauppaneuvoksen taidekokoelma 12.12.2001-17.2.2002

2000

Uni, jossa osaan lentää — teoksia Lars Swanljungin nykytaiteen kokoelmasta 23.1.-5.3.2000

Hannu Riikonen — Miesten ehdoilla? 11.3.-4.4.2000

Kid’s craft 11.3.-4.4.2000

Marilyn, Mao ja Rolling Stones 16.4.-4.6.2000

L’ amour — Kuvia rakkaudesta 14.6.-27.8.2000

Maria Wiik (1853 — 1928) 5.9.-15.10.2000

Maisa Turunen-Wiklund — Polun varrelta 5.9.-15.10.2000

Lyskan pojat 7.10.-19.11.2000

Shanshuihua — Kiinalainen maisemamaalaus 21.10.-3.12.2000

Variaatioita — Raili ja Asko Halme 26.11.-3.12.2000