Vaasan kaupungin museoiden toimipisteet ovat suljettuina 16.12.-1.1. Taidehalli on kuitenkin avoinna myös joulun ja uudenvuoden välipäivinä 26.12. sekä 29.-31.12. Taidehalliin on aina ilmainen sisäänpääsy.
Taidehallissa on 5.12. saakka esillä monimediataiteilija Anu Raatikaisen näyttely Living Creatures. Raatikaisen kehittelemä kokeellinen valopiirustustekniikka leikkii materiaalisuuden ja pinnan käsitteillä ja tunnuilla. 12.12. taidehallissa aukeaa Visa Knuuttilan Hypnagogia-näyttely, joka tarkastelee ihmismielen tiedostamattomien puolien erilaisia ilmenemismuotoja, performanssin ja surrealismin keinoja hyödyntäen.
Vaasan kaupungin museoiden muut toimipisteet eli Kuntsin modernin taiteen museo, Pohjanmaan museo ja Tikanojan taidekoti ovat suljettuina 16.12.-1.1. Museot ovat jälleen normaalisti auki lauantaista 2.1. alkaen, ja avoinna poikkeuksellisesti myös loppiaisena 6.1. Myös muu museotoiminta, esimerkiksi asiantuntijapalvelut ovat tauolla 16.12.-1.1.
– Vaasalaisten kannattaa nyt ennakoida ja tankata kulttuurihistoriaa ja kuvataidetta joulun ajaksi. Esimerkiksi Pohjanmaan museossa on esillä Petri Ala-Maunuksen upea näyttely Maisemamaalauksen historia ja utopia, kertoo museotoimenjohtaja Elina Bonelius.
Museoiden henkilökunta on lomautettuna joulukuussa 14 päivän ajan.
Lisätietoja antaa: museotoimenjohtaja Elina Bonelius, puh. 040 487 2856, elina.bonelius@vaasa.fi
Vaasan kaupungin museoiden aukioloajat joulun ja uudenvuoden aikaan:
- Kuntsin modernin taiteen museo suljettuna 16.12.-1.1.
- Pohjanmaan museo suljettuna 16.12.-1.1.
- Taidehalli:
- avoinna 22.12. saakka klo 11-17 (maanantait suljettuna)
- ke 23.12.-pe 25.12. suljettuna
- la 26.12. ja 29.-30.12. avoinna klo 11-17
- 12. avoinna klo 11-15
- Tikanojan taidekoti suljettuna 16.12.-1.1.